Ogłoszenia na Niedzielę Poświęcenia Kościoła Własnego (dn. 27.10.2019r.)

1. Chrystus, wstępując do nieba, obiecał swoim uczniom: „Oto jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Szczególnym znakiem wypełnienia tych słów jest Boża obecność w naszej świątyni. Obchodząc dzisiaj dzień poświęcenia tego kościoła, dziękujmy Panu Bogu za miejsce, w którym obdarza nas licznymi łaskami, za posługujących w naszym kościele kapłanów, za wszystkich, którzy przyczyniają się do piękna liturgii przez śpiew oraz za tych którzy dbają o utrzymanie pięknego wyglądu kościoła.

Zwracamy dzisiaj szczególną uwagę że obecny kościół w naszej parafii liczy 200 lat. Chcemy to upamiętnić poświęcając pamiatkowa tablicę z napisem – „1819 – 2019 – w 200 lecie powstania czwartej światyni w parafii św. Floriana w Chamsku”. To długa historia w której nasza parafia była przez długie lata filią parafii w Poniatowie. Dzieki staraniom wielu osób (naszych dziadków i modlacych się babć) mamy piękną parafię i odremontowny kościółek. Nasz kościół mając długą historię skrywa tez różne skarby. Jednym z nich są relikwie, które były umieszczone w starum ołtarzu w bocznej kaplicy. Deska zwana portatylem z relikwiami św. Klemensa i św. Iluminata została odremontowana w Muzeum Diecezjalnym i umieszczona u góry na pamiatkowej tablicy. Mają pobudzać nad do modlitwy, przypominać o powołaniu do świętości (męczeństwa) i pokazywać łączność naszej małej prafii z Kosciołem powszechnym.

Relikwii nie trzeba poświęcać ale o poświęcenie samej tablizy z pamiątkowymi napisami poprosiliśmy ks. Notariusza Dariusza Rogowskiego.

2. W tym tygodniu, w piątek, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, że to święto nakazane i w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. Msze Święte w naszym kościele o  9.00 i o 11:00 na cmentarzu (przy dobrej pogodzie). W tę uroczystość uwielbiamy Pana Boga w Jego świętych wszystkich czasów – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Panu Bogu. Jak co roku ofiary z tacy z 1 i 2 listopada będą przeznaczone na zakup paliwa do ogrzewania Kościoła.

W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. Zadbajmy o porządek przy swoich grobch i przy najbliższym otoczeniu.

2. W sobotę, 2 listopada, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli  tak zwany Dzień Zaduszny. Msze św. o 9 i 11.00. a po niej procesja żałobna na cmentarz z różańcem i wypominkami jednorazowymi. Nie zapominajmy, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

3. Przyszła niedziela to niedziela adoracyjna – po sumie litania do Wszystkich Świetych oraz cicha adoracja do godz. 15.50. zakończona koronką.

4. W tym tygodniu wyjazd do chorych odwołany i przełozony na 2 piątek miesiąca.

5. Z ostatniego liczenia wiernych wyszło że tydzień temu uczestniczyło we mszy 307 osób (w tym 189 (217) kobiet oraz 118 (132) mężczyzn).

6. Bóg zapłać za ofiary na Fundację Boże Atelier – 814 zł 🙂

7. Intencje. Podziękowania dla ks. Dariusza, ziomka z Kuczborka za wspólną modlitwę, poświęcenie i okolicznociowe słowo.